ÚNOR 2008 - přehled akcí

Počítadlo provozováno http://www.digits.com/
Charakteristika akcí a vyjížděk 
  V  Výkonnostní akce 
průměr kolem 30 km/h 
  S  Sportovní vyjížďka 
průměr 20-25 km/h 
  R  Rekreační jízda 
průměr kolem 20 km/h 
  P  Projížďka 
průměr kolem 15 km/h 
  D  Rodinné vyjížďky 
akce pro rodiče s dětmi 

TJ Favorit Brno - oddíl cykloturistiky
Klub BICYBO
Klub turistů a lyžařů
Cykloklub Komín


Brněnský cyklista dojel do svého cíle...


Vážení přátelé,

zpravodaj Brněnský cyklista, který právě čtete, je svým způsobem hodně výjimečný. Letošní první číslo je totiž i číslem posledním. Po šestnácti letech…

Doba je neúprosná. Tištěná podoba Brněnského cyklisty ztrácela v posledních několika letech čím dále více na významu, jelikož drtivá většina lidí si jej četla už jen na webu. A možná jen díky tomu, že zpravodaj vznikal celou dobu z nadšení a nikoliv komerce, přežil až dosud. Ale i zanícení pro věc má své meze.

Pokud bychom chtěli trochu nahlédnout do šestnáctileté historie, je nutné zajít mnohem dál – až do roku 1988. Tehdy začal v oddíle cykloturistiky při TJ Favorit Brno pravidelně vycházet pro členy jednostránkový zpravodaj s informacemi o chystaných akcích a vyjížďkách. Vznikal na obyčejném psacím stroji a tisk probíhal na dnes už takřka neznámém zařízení zvaném cyklostyl, kde sto kopií znamenalo čtyřistakrát otočit klikou. A pokud ještě zvážíme, že v té době byly veškeré tiskoviny přísně sledované a evidované, pak na tyto pionýrské časy lze v kontrastu dnešní doby vzpomínat opravdu s úsměvem.
Myšlenka, že by zpravodaj mohl být otevřený i pro další brněnské kluby, vznikla na jaře roku 1992 a krátce na to se zrodilo první číslo Brněnského cyklisty. Až do dnešního dne fungoval na velmi jednoduchém principu: tisk byl zajištěn sponzorsky a kdo jej chtěl dostávat až domů, poslal dopisní známky. Zbytek nákladu se roznesl do cykloprodejen.
V celé historii Brněnského cyklisty se na jeho obsahu a distribuci podílela celá řada jednotlivců i klubů, za což jim patří velký dík, protože těžko se dnes hledají lidé, kteří jsou ochotni dělat něco pro druhé jen tak, z nadšení, že je to prostě baví. Vyzdvihnout jen některé z nich by bylo nefér vůči ostatním. Kdo pravidelně četl Brněnského cyklisty, zná je dobře.

Ovšem v souvislosti s ukončením tištěné verze dosáhl Brněnský cyklista zcela logicky svého zenitu i na této internetové stránce www.hantec.cz/bc. Webové stránky dosud věrně kopírovaly informace z tištěného zpravodaje, s jeho zánikem však postrádají smysl, jelikož jakýkoliv internetový zpravodaj, coby periodikum, je v současné době víceméně nesmysl. Informace musejí být zveřejněné hned, on-line, ne až za měsíc.
Byť probíhají určitá jednání o vzniku „bezpartajního“ dynamického webu, v tuto chvíli žádna smysluplná náhrada neexistuje. Brněnský cyklista na adrese www.hantec.cz/bc prostě končí. Informace o akcích a cyklo-problematice v Brně lze od této chvíle nalézt jednak na stránkách jednotlivých klubů (viz níže), jednak na nových stránkách TJ Favorit Brno, kde sekce Cykloturistika bude otevřená i pro informace jiných klubů.

Říkává se, že když něco končí, nové začíná. Uvidíme, třeba tomu tak bude. Nicméně jedno je jisté – kola se budou točit dál.
Josef Honz     
vydavatel zpravodaje

Odkazy na kluby

Cykloturisti TJ Favorit Brno
www.favoritbrno.cz
www.favoritbrno.cz/cz/cykloturistika.php

Klub Bicybo
www.bicybo.cz

Cykloklub Komín
www.ckkomin.wz.cz

Brno na kole
www.brnonakole.cz

Brněnský spolek cykloturistiky
www.cyklostranky.cz

Klub turistů a lyžařů
www.volny.cz/jesterky.brno
1.3. (so)   ZA PRVNÍM DEFEKTEM    R
Tradiční úvodní vyjížďka sezóny. Podtext názvu vyjížďky vždy zněl: „a za posledním sněhem“, letos  se možná nedočkáme ani toho prvního...
Cíl trasy zůstává stejný – údolí Bobravy.
Délka cca 60 km, dle počasí a nálady. Odjezd v 9 hod. od haly Rondo.

13.4. (ne) JARNÍ PŘÍRODOU    R+S
Jarní výlet do Račic. Délka 70 a 100 km.
Odjezd v 9 hod. od zimního stadionu za Lužánkami.

8. – 11.5. JESENÍKY    R+S
Ubytování v penzionu v Malé Morávce, odkud uskutečníme výlety po okolních kopcích s  využitím značených cyklotras. Vhodné spíše pro trekingová a horská kola. Kromě jiného je v plánu exkurze do přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.
Cena ubytování 200.- Kč/noc. Doprava z Brna mikrobusem a osobními auty.
Poznámka: v případě, že by se zima opožděně přihlásila výrazným způsobem o slovo, nelze vyloučit posunutí termínu na červen.

30.5 – 1.6.  ZA TERMÁLNÍMI LÁZNĚMI MAĎARSKA    S

Jubilejní 30.ročník oblíbeného putování do termálu v maďarském Mosonmagyárováru. Celkem 360 km, nocleh pod stany, doprovodné vozidlo. Odjezdy z Brna v pátek ráno a poledne. Možnost absolvovat jen část trasy, zbytek vlakem, nebo v doprovodném vozidlu.

25.7.– 3.8.  BERNSKÉ ALPY 
R+S
Cyklistický pobyt uprostřed jedné z nejkrásnějších alpských oblastí – švýcarský Berner Oberland. 15.ročník. Ubytování je na jednom místě poblíž Thunského jezera, odkud jsou uskutečňovány jednotlivé výlety na kole do okolí, v kombinaci s autobusem i do míst vzdálenějších. Denní trasy 50 a 80–90 km, nebo lze jen tak ležet na břehu jezera či koupaliště (vstup zdarma) a kochat se pohledem na Jungfrau...
Polopenze, cena 9700 / 8950 Kč. Spolupráce s cykloklubem MIKE, podrobné propozice lze stáhnout zde.

30.8. (so)    DVANÁCTIHODINOVKA NA KOLE   V
10.ročník vytrvalostního závodu pro veřejnost v Březí u Mikulova, pořádaný jako Memoriál A.Zoubka.

25.10. (so) LOUČENÍ SE SEZÓNOU NA MACOŠE    R+S
Rozloučení s uplynulou sezónou. Sraz v 9 hod. u  zimního stadiónu za Lužánkami a ve 12 hod. na Macoše.

Kontakt: Josef Honz, tel. 732 739 468, zam. 545 243 170
             http://www.favoritbrno.cz/cz/cykloturistika.php
     Nemohu si odpustit malé povzdechnutí nad ukončením vydávání tohoto zpravodaje. Jeho existence byla pro mě i odrazem jedné kladné vlastnosti města Brna. Je natolik velké, že v téměř každé zajímavé aktivitě nabízí zájemcům možnosti vyžití a není zase tak velké, aby se lidé působící v takové aktivitě vzájemně neznali. A podobně to je v brněnské rekreační cyklistice. Zpravodaj Brněnský cyklista sloužil i tomu, aby lidé o sobě věděli a mohli se potkávat. Za jeho existenci vděčíme především Pepovi Honzovi, za což mu patří náš velký dík.
    Je škoda, že se nám nepodařilo stvořit odpovídající internetovou platformu pro společnou prezentaci všech brněnských cyklistických skupinek. Doufám, že se to časem podaří. Potřebu společného vystupování cyklistických nadšenců pociťuji zejména v oblasti prosazování cyklistické dopravy. Zlepšení podmínek pro cyklisty se bez spolupráce většího počtu lidí dočkáme stěží. Příležitostí pro společné vystoupení brněnských cyklistů na veřejnosti je každoroční cyklojízda ke Dni Země. Věřím, že si její termín zapíšete do svých kalendářů, ale současně doufám, že se i nadále budeme potkávat na svých cyklistických cestách do přírody i po městě.  
Jirka Jedlička   

5.3. (st)     Schůzka klubu Bicybo
Sejdeme v 19 hod. v prostorách Hnutí Duha, Bratislavská 31. Hlavním tématem bude připravovaná cyklojízda ke Dni Země.
Uvítáme náměty na vylepšení programu letošní cyklojízdy a každého, kdo je ochoten pomocis přípravou. Bližší informace Jirka Jedlička.

29.3. (so)  SEDM STUDÁNEK    R+P
Tradiční jarní vyjíždka do okolí Moravského krasu za objevováním a symbolickým otevíráním studánek. Jako vždy proběhne řízená degustace pramenitých vod a závěrečná nezřízená ochutnávka jiných moků.
Sraz: 10hod.  na konečné tramvaje v Obřanech
Délka: 60km
Vede: Petr Nygrýn a Jirka Jedlička

17.4. (čt)   ZMĚNA!
22.4. (út)  CYKLOJÍZDA KE DNI ZEMĚ   D+P

Již 19. ročník jarní manifestační jízdy na podporu rozvoje cyklistické dopravy v Brně.
Podobné masové cyklojízdy se budou v tomto termínu konat ve více místech v republice.
Loni v Praze přijelo na sraz několik tisíc cyklistů.  Zaostane Brno za Prahou?
Podpořte i vy svoji účastí na kole tuto akci, protože pokud nebudou cyklisté viděni, budou stále přehlíženi v každodenním životě. I my jsme součástí dopravy!
 
Sraz v 16 hod. na náměstí Svobody, kde bude probíhat Ekotrh. V 17 hod. odjezd na cyklojízdu po Brně

19.4. (so)  ZMĚNA!
26.4.  (so)  ŽIDLOCHOVICKÝ PARK A BOBRAVA   D+P+R

Pohodová vyjížďka po části trasy Brno–Vídeň s cílem v židlochovickém zámeckém parku. Výlet za krásami jarní přírody bude pokračovat do údolí Bobravy a zpět do Brna. 
Sraz:     9 hod. křižovatka u Ronda
Délka:     55 km
Vede:     Jirka Jedlička

září      CYKLOJÍZDA – DEN BEZ AUT   D+P
Tradiční cyklojízda po městě Brně bude v termínu kolem 22.9.2008.
Konkrétní datum a místo upřesníme nejméně měsíc předem.

29.11. (so)    PO STOPÁCH BITVY TŘÍ CÍSAŘŮ      R
Vyjíždka v „bojových" podmínkách u příležitosti vzpomínkových akcí na bitvu u Slavkova. Tradiční poslední cykloakce roku.
Sraz:     10 hod. Faměrovo náměstí v Černovicích
Délka:     60km
Vede:     Petr Nygrýn


Akce Sdružení Cyklistická stezka Brno - Vídeň

3.5.   OTEVÍRÁNÍ CYKLOSTEZKY  BRNO-VÍDEŇ
27.9. ZAVÍRÁNÍ CYKLOSTEZKY  BRNO-VÍDEŇ

Tradiční cyklojízdy pro zájemce o společnou projížďku po cyklotrase Brno-Vídeň. Jarním cílem bude opět pohostinná obec Nový Přerov u hranic s Rakouskem. Zde bude připraven doprovodný program, návrat individuální kolmo nebo vlakem.  
Podrobnosti obou akcí budou včas upřesněny.
Organizuje Sdružení Cyklistická stezka Brno - Vídeň,
kontakt: http://www.cyklobrnowien.cz

Kontaktní adresa:  Klub Bicybo, Panská 7, 602 00 Brno
info(zavinac)bicybo.cz, www.bicybo.cz
          tel.: 548 211 657 Jirka Jedlička, 602 188 173 Petr Nygrýn

21. – 24.3.   Velikonoce na     kole i pěšky
Putování s ubytováním v turistické ubytovně v Kutné Hoře.

5.4.   Hvězdicová jízda do Moravského krasu
Tradiční jarní setkání u Skalního mlýna v 12 hod.

18. – 22.6.    Cykloturistický sraz  
Účast na cykloturistickém srazu v Hrádku n.Nisou   

25.7. – 3.8.  Tábor pro rodiny i ostatní zájemce
Tentokrát cykloturistický i pěší v Rakousku pod Dachsteinem s dopravou autobusem, ubytováním v chatě a celodenním stravováním.

24. – 28.10.   Podzimní prázdniny
Tradiční akce určená pro rodiny, s ubytováním a polopenzí.

14. – 17.11.   Studentské putování pro rodiny
Účast na Posledním puchýři v Teplicích.

26.12.08 – 4.1.09   Vánoce a Silvestr na běžkách
Rodinná turistika s ubytováním na chatě KČT na Šumavě.
členům KČT a zvláště mládeži členům ATOM budou poskytovány výrazné slevy

Vedoucí akcí: Ing.Pavel Rabušic, Jasanová 18, 637 00 Brno
  tel.zam. 545 545 130,  tel.byt 541 220 098, mobil 602 854 500, fax 541 213 948
http://www.volny.cz/jesterky.brno/Cykloklub Komín
¨
16.-18. květen   VYSOČINA             
Pátek 16.5.: na kole nebo vlakem se přemístit na Vyso-činu, během dne dojet do penzionu „U MARTINA“ v obci Rokytno
Sobota 17.5.: celodenní výlet společně nebo indivi-duálně, itinerář bude připraven
Neděle 18.5.: na kole nebo vlakem do Brna, možnost společné vyjížďky a společného návratu.
Ubytování v 2-5 lůžk. pokojích, bágle možno poslat autem
Cena: ubytování 2x nocleh, 2x polopenze, odvoz báglů, poplatky,   600.-Kč/osoba/člen, 700.-Kč/osoba/nečlen      

13.-15. červen        JESTŘEBÍ HORY        
Autobusový cyklozájezd do oblasti Jestřebích hor.
Ubytování v kempu Radeč v Úpici, 10 čtyřlůžkových chatek a hlavní budova.
Cena: 1.000.-Kč/osoba/člen, 1.150.-Kč/osoba/nečlen, ubytování 2x nocleh, 2x polopenze, doprava autobusem s vlekem, poplatky    

28. září     KLUBOVÁ  ČASOVKA
13.ročník klubové časovky. Zveme všechny cyklisty, kteří si chtějí ověřit svoji zdatnost na trati dlouhé 15 km. Trať: Bystrc-parkoviště pro ZOO, Kníničky, Jinačovice, Kuřim, Moravské Knínice, Chudčice.

28. říjen     TRADIČNÍ  PĚŠÍ  VÝLET
Tradiční pěší výlet v okolí Brna, 20-25 km, trasa bude upřesněna
Kontakt:     Ludvík Zimola,  tel: 606 525 345,  e-mail:  lupre.z(zavinac)seznam.cz , www.ckkomin.wz.cz


Podklady pro Brněnského cyklisty připravili:
Josef Honz, Ing.Pavel Rabušic,  Ing.Jiří Jedlička, Ing.Ludvík Zimola, Petr Nygrýn

 Autor stránky: Josef Honz


Děkuji lidem z WebStepu za umístění těchto stránek na jejich serveru