Brno roku 1243

Skok na stránku se seznamem povídekSkok na hlavní stranuPošta - napište mi
 

Pavel JELÍNEK - Jak Žanek Žižkové šeredně vybóchal křížatý

    Žanek Žižkové z Trocnovýho byl správné mlatař. Hókalo se to vo něm a vo celé jeho mlatařské sajtně v každým štatlu a gómali to aji v Rajchu.
Dyž jednó štatlil s celó svó plotnó vokolo Sudoměřiců, tak vařil těžké hantec s Pavčem Talafůskovým. Jak tak hantýrovali, ani nevrzl voko na plac před partiju a málem valili všichni pod drn. Jenže Žanek Rohaté zvané Dubál házel špiz a zmerčil plotnu křížatéch, jak klapó z palírny vod Pískovýho.
Hned vařil: "Je to špaténka, só pěkně spařený a jejich betelná sajtna, to zacólujem řepó. Radši bych táhl bahno na roli než se s nima ternovat."
A jel na Žanka Žižkovýho - "Žanku dem pali, dlabanec na věc, zašijém se někam."
Žanek hlásí: "Nevař Rohaté, máš blbý žgryndy a hned bys na všechno házel kakáč. Hoď špizunk na to, jak só spaření a plav si vykajlovat někam válec ať se ti neklepó haluze."
Venca Korandůj taky házel ucho, přiklapal k Dubálovi a hlásí: "Žanku nejeď na Žižkeca serpentýny, von to góme - když byl juhan tak razíval na pajtl, za hajfiskama a kde proběhla mlata, tak tam se bóchal."
Žanek Žižkové hókl: "Křížatí só sajtna fetošů, máznem je do rybálu a tam je zpeckujem."
Najednó přiklapal vod křížatéch nějaké somrák a z placu hlásí Žižkovýmu:"Hans, zacóluj nějakó tu krupicu, my si šlaufnem a jak morgen zoncna bude rumplovat, my gehen pali" a jak pré nic nevysolí, bude buchec, všechny uvařijó do kameňa a pak jim hodijó mašlu.
Žanek mu hlásí - "Mě o love nevobtahneš - jeď pali, než kópíš na skobu - ani kilo, ani dekovó fusku."
A ten somrák hókl: "Žanku, dé si majzla", a vodklapal.
Žanek hlásí Dubálovi Rohatýmu: "Só to fetingři, každé má v rypáku špinku, v mantlu lampu červa, hára jak pako, goldnovejch kódrů plný klepeta a rumplovat se negómó. Dotlač Petra Chelčickýho, Vence Korandovýho, Prófy Holýho a Pavče Talafůska a de se na věc."
Pak se celá Žankova partyja zašila mezi rybále. Nortoni křížatý nemohli vasrůvku ani čut, a tak štatlili bahniskem přes prázdné rybec. Pro Žankovu sajtnu to byl lochec. Eště mohli chytat bronz, dyby pecen žhavil. Nasadili křížatém pěknó meltu. Vtrukli na ně grymlama a křížatý byli v gébišu. Aji ten somrák kópil pecku na vanu a do řepy. Křížatý, pod auglama moncle, rozhozený sandály přefláknutý brka a rozkopaný cemry, byli v těžkým ponuru a hlásili loď bleskovku do Rajchu. Celá plotna Husovéch pak v první paluši, co zmerčila, hodila sicnu a tam pařili bez durchčení až do rána.


Přesun na začátek strany


poslední úprava 13.05.1999 / vytvořeno a optimalizováno pro Netscape Communicator 4.06 / 800x600 / CE1250
(c) 1998 Bronislav MAREK
Náměty a připomínky můžete zasílat na marekb@hantec.cz