Brno roku 1243

Skok na stránku se seznamem povídekSkok na hlavní stranuPošta - napište mi
 

Aleš "Agi" BOJANOVSKÝ - Vánoce

 
 To máte tak. Vždycky dyž jár valí do finále, čakajó na nás svátky, vo keréch se hantýruje, že to só pré nébetálňéší svátky - Vánoce. Je to celkem levinkston, že hafo štatlařů, ale aji lonťáku má z Vánoc fédry. Porád negómu proč. Chce to bét hlavně v těžké pohodě a nekřečovat. Já i když mám za sebó už tři pětky, tak se na ně klepu jako malé šropál na žvyksnu. Proč ? No to je jasný - do hokny se neklape, na Svoboďáku vánoční pohoda, vozdobené stromek vod Bílovic, všude neco bimbá, píská a na pódiju se jódluje ňáká ta dětská grupa a navíc je celé Svoboďák provoněné svařákem a medůvkó.
 Protože já to nemám z hokny daleko, tak si tam vobčas na ňáké ten hrneček medůvky taky zandu. Jó, už to není, co to bévalo, je dražší a dražší, ale na chuti ji nic neubralo, spíš navopak. Důležitý je, aby měla tu správnó temperatůru, to je pak veselo a ta atmoška... Sice sem před chviló hantýroval, že je dražší, ale dvě pětky za deci a půl, to de ne ? Jak tak klapu kolem všech tech kvelbů a kvelbečků, tak pozoruju ten cvrkot kolem a taky to, že névíc paf z toho só kindoši a pak jejich rodiči. Tech lákadel, co na ně na tak malým place čeká, to za celé jár nikde nezmerkneš. Na horním koncu, tam kde začíná Masaryčka je pár komedošů, keří majó pro děcka nastražené malé šnelcuk, kolotoč s maléma kárama, rozkévaný hasiče a kvelby se saméma vitamínama. Těma nemyslím zrovna ňáký béčka a céčka, ale poctivé marcipoš a taliánskó cukrovó vatu na špéli. Na tom fleku vždycky hodím curyk, protože na Rolu se mně nechce a valím dál. Kolem samý cingrlátka, malý klingoše, kožený bágle, svíčky a různý vozdoby do fenstrů a na futra. Najednó ale cétím takovó neznámó vůňu... Co to je ? Votáčím se tím směrem, vodkaď to přilítlo a přede mnó je jakási Taverna a všeci tam cosi glgajó. To asi nebude medůvka, to má jiný grády. Do blíž a zmerknu, že takovó krásnó vůňu do placu háže drink, kerýnu tady hantýrujó Svoboďáček. Že negómete, vo co de ? Taky sem negómal, ale teď je mně na tuty jasný, že to je drsná směs svařáku, rumunska a medůvky. Teď si myslím, že nemusím nic dodávat, vokoštujte sami.
 Vánoce mám moc a moc rád, hlavně díky té pohodě, keró si rozhodně nenechám ničím pokazit. Stromek už máme asi vod 13. na balkóně ve vasrůvce v kyblu. No a fišla je taky už ňáké pátek na ledu. Minulé téden sme s tchýňó dopekli asi dvacaté druh cukroví a kvartýr sme dali do pucu tuto sobotu a taky dokópili poslední dárky pro naše dva malý sviště. Takže pohoda pohod. Negómu, proč je někdo vochotné honit se za dárkama třeba až třiadvacátýho vodpoledne, to si tak akorát nathne triko, užene nerva, ňákó chorobu a z celéch Vánoc bude mít tak leda kulový. To teda ne ! U nás slavíme už vod prvního adventu a je to paráda.
Nemusíte mně všeci na to hópnót, ale ve finále aspoň jedna rada:
Nenechte si Vánoce zkazit ňákým přehnaným fofrem jak v hokně, tak doma. Mohla by Vám tak utect ta správná vánoční atmoška, keró byste mohli dohnat zas až další jár.
.


Přesun na začátek strany


poslední úprava 23.12.1999 / vytvořeno a optimalizováno pro Netscape Communicator 4.71 / 800x600 / CE1250
(c) 1998 -1999 Bronislav MAREK
Náměty a připomínky můžete zasílat na marekb@hantec.cz