Brno roku 1243

Skok na stránku se seznamem povídekSkok na hlavní stranuPošta - napište mi
 

Pavel JELÍNEK - Válka vo tom, jak to s tó brněnskó plotnó bylo

Kolem járu devatenáct kol se scukla ve štatlu sajtna borců které se hókalo plotna. Mezi sebó hantýrovali tak, že všichni vostatní borci z jinéch štatlů z toho negómli ani ťuk. No a to byl brněnské hantec. Plotňáci neklepali, a když jó - tak za těžký love a jak v haklu něco, tak ballili na fleku kramle.
Když někdo vyklepal řádnó krupicu, musel na šenku zalepit celé sajtně náké ten škopek. Betálně se vošolnit, to každé plotňák kóřil. Jak trhnót koc, to měl taky vygómaný. Naklapal do čochu kolčit a jak vařili náký to céčko tak té koc razil do bedny těžký války, pak ju dotáhl někde na kér a vymastil.
Někdy si narazil kó na stabilno. Vod ní kópil vobčas ňáký kačeny na kóřky a na škopek a byla pohoda. Když byl négrové tak něco vysomroval taky na roli a nebo v palírně a byl zase v ókeju.
Švestky na něho tenkrát neměli, protože klepat se nemuselo a hokna sténě nebyla. Vobčas taky někoho trhli, ale to bylo při čórování nebo při ňáké těžké mlatě. Mlata - to byla plotňácká chálka. Vyrumplovali palušu, všem, levém borcům dali do řepy a vytlókli kelcny. Museli při tom házet majzla jestli nerazijó vod někud šilci a zavčas se zdekovat. Když hémoni někoho kásli, tak to bylo levý - šel do kameňa. Na mléně kópil ňáké ten metr a to si vodkrótil.
Než plotňáci vyrostli tak už jako malí šropáli házeli kakáč na bódu. Klapali na pajtl, něco šlohnót , do Sobůlek na gample a nebo se někam zašili aby je nikdo negóml a učili se mastit kiby. Doma pak házeli čůz na to jak spařené fotr dělá mutře můru. Když ploňákovi mutra nebo fotr dali kopny z kérů, durchčil kde se dalo. Kde to nebylo krén a nebyla kaltna.
Plotňák se nególoval. Na kódry goldnový nesplašil, tak věčinó s kocórem vegetil na divoko. Jen dyž ňáké té koc uvařil svišťa tak se někdy vogólčil, ale svoje starý plotňácký války vařil dál. Když zoncna rumplovala, byli vylepení někde u vasrůvky na cédačce a když byl kilián tak na roli nebo na škopku.
Těžko na ně někdo ušil ňáké tunel. Vobčas taky hodili myslivnu jak splašit ňáký rantále a nebyla to eklovačka. Štatl měli vygómané a všechny války měli v merku. Moc járů už je pali vod těch jejich válek. Je to pasový že už věčina z nich durchčí na krchově pod drnem.
Můžeš prolézt celé štatl. Šalinó, šórem kanáláma - vod Kéniku po Šrajbec - plotňáka už nikde negómneš.


Přesun na začátek strany


poslední úprava 13.05.1999 / vytvořeno a optimalizováno pro Netscape Communicator 4.06 / 800x600 / CE1250
(c) 1998 Bronislav MAREK
Náměty a připomínky můžete zasílat na marekb@hantec.cz