Brno roku 1243

Skok na stránku se seznamem povídekSkok na hlavní stranuPošta - napište mi
 

Aleš "Agi" BOJANOVSKÝ - Progáblovaná špica

Když Švédi vypadli ze Štatlu, zůstalo po nich hafo rozflákanéch kirchem, baráků a kérů. Taky kirchně u svatýho Pitrisa by bodl nové mantl. Névíc v gébišu byla hlavní špica. I když kapitula nikdy nebyla moc v goldně, hodili nébohatší borci ze Štatlu myslivnu, že vopravu zalepijó sami. Každé z nich měl plné pytel lovů z vajnošovéch sklepů a tak zgómli, že i když ňáký love fláknó na vopravu, tak budó sténě v ókeju.
 Asi v polovině pětkovýho metru járu 16 kilo 75, dotlačil šnelcové poskok ferbl, v kerým kingál hlásil brněnském borcům, že do Štatlu doklape Eleonora, hajfa pšonckýho kingála. Jenže borci ze Štatlu z toho moc na haluzi nebyli. Gómali, že to bude chcet tuny goldny a všecko ve finále sténě prolepijó sami i s chlupama.
 V půlce jedenáctýho metru, Eleonora fakt doklapala v káře se štyrma hajtrama. Byla to tak fešná koc, že všem štatlařům z teho začalo hučet v baldě. A tak vo tem žádná, že jedna spářka střídala druhó. Eleonra se na každé spářce tak rozjela, že ve Štatlu hodila domašov na dobrýho čtvrt járu. Jenže, než  by fena štěkla, začal se po Čáře valit jeden zvonek za druhým, hlavně vo tem, že všici borci z rathausu Eleonoru chcó nabalit a někeří só schopní si kvůli ní aji rozhodit sandál. Ve finále to dopadlo tak, někeří borci byli tak potróblí, že házeli peckovačku flintama někde v gébišu za Štatlem. Najednó, ale byli borci z rathausu ukecaní kingálovéma poskokama vo novó káru a než se tu flignu domákli, byla Eleonora pali i s goldnó, vajnošem a chálkó.
 Po vodjezdu kingálové hajfy, se začalo hantýrovat, kdo co zalepí. Najednó byl každé rovné jak prut. Ale bylo to ňáký na levačku a krén. Všecka goldna z vajnošovéch palíren byla pali. Padla na spářky pro Eleonoru. Holt, kdo chce pařit, musí cálovat. A tak se stalo, že na nové mantl pro kirchnu, nezbyly žádný love. Jenom pár kaček, za kerý, dali rozmlácenó špicu trochu do kupy a aby se nejely na borce z rathausu ňáký serpentýny, přikópili eště novó šindelku.
 Kolem járu devatenáct kol, dostala kirchna u svatýho Pitrisa dvě funglový špice. Tu staró, na keró tenkrát nezbyly love, nezbórali. A vod těch dob se hantýruje, že esi bude ta stará špica v pohodě, bude v pohodě i Štatl, pokud zagrebuje, bude i celé Štatl pali.

.


Přesun na začátek strany


poslední úprava 16.11.1999 / vytvořeno a optimalizováno pro Netscape Communicator 4.7 / 800x600 / CE1250
(c) 1998 Bronislav MAREK
Náměty a připomínky můžete zasílat na marekb@hantec.cz