Brno roku 1243

Skok na stránku se seznamem povídekSkok na hlavní stranuPošta - napište mi
 

Radek "Pátračka" DRÁPAL - Jak Kryšta Kolumbůj zmákl mlatu v Polepšovně 1492

 Fešný roky jsem negómal proč se Amerika menuje Amerika , dyž ju pré do glóbusu vyryl Kryšta Kolumbůj. Teprve před dvěma jařenama jsem zmerkl betálné film mlata v polepšovně 1492 . A vod těch dob už  to gómu.Vono to totiž bylo asi tak:
 „Někdy před takovéma dobréma 500 jarama byli lidi tupý jak žiletky na holení a nechali si do kedlubny nalejt kde co.Nějakej šašek tvrdil , že země je rovná jak placka na výrobu nudlí a každá mošna mu tu   betálnou bódu žrala. Jenže ne všichni se držely davu jak malej pakátl mutrové sukně. Vobčas se totiž vobjevil nějakej betálnej mlatař které to šméčko prokókl a rozhodl se to ventilovat mezi vostatní. No a když tohleto zgómli křížový borci rozhodli se , že takovýmu frajerovi zakrótijou krkem jak malýmu holubovi. Jim totiž šlo vo koryto a kdyby se náhodou prolátlo co za voloviny všem tlačijó do budek byla by z toho betálné průser.Pak by asi by přišli vo teplé flečmen a museli by začít bóchat v kameňu a vo levnej válcích a rumunsku by si mohli nechat jenom zdát. Většina tvrdejch kolíků ale po různejch „vozdravovacích“ procedurách v kameňu festovně změkla. No ale byli i tací kořeni co nepovolili ani dyž jim pod šňupák podstrčily mraky goldny aby zavřeli čuňu no a když nepomohlo ani to tak se ho pokusili vyexportovat mezi hvězdy jako Gagarina. Jenže bachaři nebyli ti správní technici a předstartovní procedury ojebávali kde se dalo. No a tak se stávalo že většina kosmonautů stejně jako žanek Husůj nebo Žorda Brunůj zfajrovali hned při startu.
 No ale každej tunel se jednou provalí a křížový batlesi začali měknout jak meruňky.A asi nějak v tuhle dobu se vobjevil Kryšta Kolumbůj. Lovů moc neměl. Kóřil levný startovačky bez filtru chlastal vasrůvku a tajně pozoroval jak se kingové z vyšších betlí nalejvaj frantínským vajnošem a kóříjo goldnový malboráče. No a tak se milej Kryšta rozhod.Každé levé borec aby nemusel makat zahýbal kde mohl. Jenže tak neměl goldnu ani na tvrdé giňál a vo nějakým vajnošku nemohla bejt řeč. Jó Kryšta to byl jiné borec. Ten si řekl že když ufachčit tunel kterej mu má vysadit festovní goldnu tak to musí bejt tunel jak vrata do paluše.Napadlo ho že doplavó do Indie z druhé strany a že snad při té štrece vobjevijó i nějakej jinej kus hroudy. A že nebyl žádné posera tak se svým nejlepším kámošem začali koulet plán. Nejdřív se plazil do tiskárny kde inkósti čmárali mapsony vokolních vasrůvek a rybálů. Tam vočóroval ty správný papyrusy a po večerech do nich brejlil jak sova do nudlí. Jenže mapsony a plány v budce nejsou to hlavní. Nejdůležitější je mít love do začátku. A kde je takové goldny nejvíc? No Kryštovy bylo jasny že v kingový bejváku. Jenže kingálovi se to eklovalo.Čul z toho nějakou bódu a tak byl nevoblomnej a tvrdej jak Mrákotínská žula. Tam Kryšta moc v OK nebyl. A to ani když kingovi slíbíl že mu dotáhne hafo goldny ráčmenů válců a matroš na nový fáro a tak se rozhodl na to jít vobchvatem.Začal se nakrucovat před kingálovou rajzkou. Tlačil ji do budky jeden klín za druhým až ji uělal takovej bodel v řepě, že když v noci zalomila s kingem do betle tlačila pro změnu klíny do hlavy vona jemu. Netrvalo to moc dlouho a king si ho pozval na kobereček. Kryšta si na sebe hodil sváteční šólnu betálně napucoval šneky a šmrncl se štatlem směrem ke kamenýmu bejváku aby byl u kingála na čaj vo páté.Audience dopadla betálně a tak večer vodcházel s glejtem v ruce a přez rameno měl pytel plnej lovátorů.
Hned ráno valil do portu a vobjednal si tam zfachčení třech betelných necek z dubovej fošen. Borci nebyli žádní levátoři a když jim podsunu pod šňupák nějaký tvrdý westky a lampy téčka neckaři se mohli přetrhnout. Kryšta zatím nakópil sódky s rumunskem a pitnou vasrůvko, syrečky, brzdu a hlavně fůru foukaček. Pak vobletěl palerma v portu a hodil tam do placu , že hledá správný borce co uměj chlastat a moc se neserou při mlatách. Přišly jich mraky. Tak vybral ty nejlepší vožungry a ranaře. Těm zaplatil rundu v knajpě a zahlásil jim , že si dají scuka zejtra ráno před knajpou.Když bylo všechno jasný tak se betelně sjeli rumunskem.
           Rána po fetech ale bývaj drsný takže když se před knajpou dopoledne sesáčkovali měly festovný kovaříčky v pařezech. Kryšta je už šmíroval. Byl voháknutej jak dyby šel na gólovačku.Chyběl mu akorát goldnové kódr. Pod klepetem táhl bomby s čůčem a za řemenem měl pověšenej metrovej žabykuch.Když už bylo po polední chálce vyrazili do portu. Tam se ve vasrůvce kolíbaly troje napucovaný necky. Kryšta chvílu kecal, ale dyž po něm začali metat shnilý rajčata přestal mlátit šlejfířem a praštil flašama čůča vo kocny který byly vyrubaný na čumákách každejch necek. Vo tem žádná že to udělalo ranu jak hrom a ve fošnách byly lochny jak vrata. To ale nevadilo a tak Kryšta volepil každý necky ménem. Nejmy to byly betálný a měly břink Pinta ,Nina a Svatá Mařka. Nastala boxovačka kdo kde pojede ale pak Kryšta rozhodl, že se rozhodijó podle metráků aby se náhodu některý necky nevobrátily břichem hore. To by pak borci betelně lokali andělíčky.Na klacky vyletěly glajchy a prostěradla a necky se vydaly z portu aus.Ještě než se začal oskar klidit za vobzor byly všichni zpití  pod vobraz. Vo nějakým kočírování nemohla bejt ani řeč.A proč taky ne. Rumunska bylo hafo.A Goldnových Malboráču co se ti vlezlo do papule.
 No ale všeho dočasu.Za čtvrt járu už chlemtali vasrůvku z beček, kóřit si mohli akorát tak prsty u noh a na jídlo lovily z rybálu čudle a holuby z fíkaNa neckách jel i křížovej borec a ten jim imrvere hustil do budek jak je důležitý škemrat nejvyššího vo helfku. Ale když mu naznačili že nejvyšší jim s chálkou moc nehelfne a von jestli bude dršťkovat tak ho místo čudlí zbufnou i s peklama zavřel klapačku nahodil sengr a dal se do lovu. Jenže to se ten nahoře asi na něho betelně nakrknul a začal na ně nalejvat vasrůvku.Vasrůvka  vodevšat,tma byla taková že když hodils bleska na voplodnění kóřky musels bliknout ještě jednoho abys viděl jestli ten první vůbec fajruje. Asi za půl metra byly všichni jak zmoklý slépky. Když už šlo do tuhýho a žraloci vobjížděli necky jak Špína kontoš vyhópl oskar z mračmenů aus.Všichni se kókali a měli dojem , že snad majö absťák protože tak pětku kilců před nima se uprostřed vasrůvky placatila betelná hrouda.Všichni začaly fučet do zbytků prostěradel aby se tam dohrabali co nejdřív.
 Když se dostali blíž zgómli že na dečmenech zoncní betálný kocny a křížovej začal žvanit, že se na něho nejvyšší nevyjebal. Víc než žvástům se ale věnoval kocnám protože ty tam stály tak ja je velkej sešrouboval. Za dva metry pobytu na vostrově jim žebra vobrostli sádlem. Opravily necky, nahrabali drahý grimle a přesto že je Kryšta varoval všem fešným kocnám vykropili hrobku. Jenže to neměli dělat. Kromě Kryšty totiž všichni dostali muziku.Štreka zpátky byla taky dost drsná. Ke konci už neměli zase co na chálku. Pár jich exlo na módr a pár na kapelu z vostrova.
 Po příjezdu ho hned v port sbalil kingál do svýho fára a mazali k němu. Kryšta baásnil co všechno zgóml ale kingál mu to nežral. A tak přesto, že se Kryšta snažil jak mohl s neckama už nikdy nevyplul. Do té doby než exl vybíral kontoše chrápal ve sračkách s potkyšema a do sna měl v budce zafixovaný, že se dohrabal do Indie.Jenže to chudák netušil že vobjevil nejkrajnější hroudy Ameriky.No a tak se stalo, že největší boudu teda nakonec ufachčil sám na sebe. A když se vo pár járů po něm do Ameriky dohrabal Amerigo Vespuči Amerika dostala méno po něm von se stal kingem na neckách a po Kryštovi už neštěkl ani pes. Teprve dneska je všem jasný jak to bylo a já už to taky gómu.
 
 


Přesun na začátek strany


poslední úprava 27.08.1999 / vytvořeno a optimalizováno pro Netscape Communicator 4.06 / 800x600 / CE1250
(c) 1998 Bronislav MAREK
Náměty a připomínky můžete zasílat na marekb@hantec.cz